Середа, 08.05.2024, 04:59
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід

Сенча для сенчан (неофіційний сайт)

Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
ФК СЕНЧА [41]
Новини футболу
Новини [109]
Всі новини Сенчі та околиць.
Пошук
Архів записів
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 243
Календар свят
Травень 2024
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Погода у Сенчі
Сенча
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2011 » Вересень » 7 » Як підвищити врожайність картоплі
19:30
Як підвищити врожайність картоплі
Як підвищити врожайність картоплі


Щоб отримувати високі й сталі врожаї смачних бульб, треба вміло вибрати потрібний сорт для даної місцевості.
Сорти картоплі різняться за господарсько-ціннісними ознаками. Це скоростиглість, урожайність, вміст крохмалю, смакові якості бульб, їх лежкість під час зимового зберігання, стійкість до хвороб і несприятливих умов.
Скоростиглість умовно визначається часом від посадки до утворення товарного врожаю бульб. За скоростиглістю сорти поділяються на п’ять груп: ранні дають товарний урожай через 50-60 днів після посадки, середньоранні - 60-80 днів, середньостиглі - 80-100 днів, середньопізні - 100-120 днів і пізні - через 120 днів і більше.
Ранні сорти зазвичай примхливі при обробітку, ніж більш пізні: вони сильніше уражаються хворобами, та й урожай у них завжди менший, вони менш крохмалисті, менш смачні. Але всі ці недоліки компенсуються ранньою продукцією для літнього споживання. Для осінньо-зимового споживання рекомендують вирощувати сорти середньостиглі та середньопізні, як більш лежкі й менш вибагливі. Та й бульби у них набагато смачніші.
Можливості сорту давати врожай у визначені терміни залежать як від скоростиглості, так і від інших причин. Одна з них - температура в період зберігання бульб. Здорові бульби насіннєвої картоплі найкраще зберігати при температурі +1-3°С. При більш низькій температурі бульби переохолоджуються і потім довго не сходять після посадки. При температурі зберігання вище +4°С вони починають рано проростати навесні, при посадці тонкі паростки обламуються. Це також затримує сходи і в кінцевому підсумку знижує продуктивність. Уникнути всього цього можна прогріванням насіннєвих бульб протягом 20-30 днів перед посадкою у теплому світлому приміщенні. Картоплю розкладають шаром у 2-3 бульби. При рівномірному освітленні на бульбах утворюються міцні товсті зелені паростки. Якщо в приміщенні сухо і температура перевищує 20°С, то бульби 3-4 рази за період прогрівання треба збризкувати водою.
Якщо тривале витримування бульб на світлі неможливе, можна провести їх пров'ялювання. У цьому випадку бульби розкладають шаром 10-20 см у теплому, не обов'язково світлому приміщенні й витримують тиждень-півтора до накльовування паростків. Від таких бульб сходи з'являються швидше і дружно, врожаї отримують раніше і вищі.
Підвищить врожайність картоплі й додасть їй стійкості до хвороб обробка бульб розчином мікроелементів: бору, міді, марганцю. Для цього насіннєві бульби обприскувачем або з лійки рівномірно змочують розчином мікроелементів з розрахунку 1 л на 10 кг бульб. Розчин готують з мідного купоросу, борної кислоти і марганцю, розчиняючи по 1 ч. ложці кожного препарату на 10 л води.
Підвищує врожайність і обпудрювання бульб перед посадкою деревним попелом (1 кг попелу на 50 кг бульб). Попіл можна вносити в грунт безпосередньо при посадці (10-15 кг на 100 кв. м).
Період бульбоутворення картоплі збільшується або зменшується залежно від погодних умов. У спекотне сухе літо всі сорти стають більш скоростиглі, у дощове й прохолодне період бульбоутворення розтягується.
Схоже діють і добрива. При надлишку азотних добрив (або сирого гною, пташиного посліду) бадилля буйно росте, а бульби втрачають смак, зменшується вміст у них крохмалю, вони легко уражаються хворобами. Тому азотні добрива треба вносити разом з фосфорними і калійними (30-40 г кожного на 1 кв.м). При достатній кількості органічних добрив на важких глинистих і суглинних грунтах їх краще вносити восени, а на легких піщаних і супіщаних - навесні. У цьому випадку мінеральні добрива можна не вносити або ж вносити тільки під ранню картоплю навесні. Якщо ж органічних добрив обмаль, для економного використання їх кладуть безпосередньо в кожну лунку під час посадки картоплі з додаванням попелу.
Вміст крохмалю в бульбах картоплі різних сортів може коливатися від 10 до 24 відсотків. Ранні сорти завжди менш крохмалисті, мають крохмалю від 9-10% (низький вміст) до 16-18% (високий вміст); у середньостиглих сортів крохмалистість бульб досягає 11-20%, у пізньостиглих сортів вона може бути ще вищою - 14-24%. Вміст крохмалю визначається як сортом, так і погодними умовами та зоною вирощування. На поливі крохмалистість бульб нижча, ніж на богарі.
Необхідна вимога до сортів картоплі всіх термінів дозрівання - стійкість їх до розповсюджених хвороб і несприятливих факторів. Перевагу слід віддавати районованим сортам. Якщо хочете мати власний посадковий матеріал, на насіння залишайте бульби лише від здорових кущів. Бульби відбирайте не крупніше курячого яйця, рівні за формою, не гнилі, без тріщин і виростів. Якщо таких обмаль, можна використовувати і дрібніші бульби, але тільки від здорових кущів.

Постійне посилання:
 
Переглядів: 865 | Додав: Lanau | Теги: Картопля, врожай | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]